U každého release filmu je v podobě zkratky uvedeno jakým zdrojem byl vytvořen ? pojďme si vysvětlit jednotlivé pojmy.

 • U každého release filmu je v podobě zkratky uvedeno jakým zdrojem byl vytvořen ? pojďme si vysvětlit jednotlivé pojmy.

  CAM
  Tento Rip je vytvořen pomocí digitální kamery přímo v kině. Pokud to situace umožňuje je použit malý stativ. Použití stativu však většinou není možné a tak se dosti často obraz třese. Film je rovněž obvykle snímán z nevhodného úhlu takže může být někdy zkreslený. Pokud je však film dobře ořezán nemusí být toto vidět. Zvuk je nasnímán pomocí mikrofonu umístěného přímo na kameře a u některých filmů (příkladně komedií) je slyšet smích okolo sedících diváků. Vzhledem k těmto faktorům je kvalita zvuku a obrazu většinou dosti špatná. Pokud je však při natáčení v kině málo lidí může být kvalita zvuku celkem uspokojivá.

  TELESYNC (TS)
  Telesync je prakticky to samé jako CAM s výjimkou toto, že je použit zvuk z externího zdroje (příkladně sluchátka pro nedoslýchavé, která jsou pomocí jacku připojeny ke konektoru na křesle). Tímto způsobem je možné dosáhnout skvělého zvuku, aniž by docházelo k narušování okolím. Telesync je většinou nasnímán v prázdném kině, nebo v projekční místnosti s použitím profesionální kamery a tak lze dosáhnout velmi kvalitního zvuku i obrazu. Různé telesyncy se však mnohdy dosti výrazně liší svojí kvalitou, a tak než začnete takový film stahovat je rozumné si nejdříve stáhnout krátkou ukázku, která bývá velmi často součástí releasu. Mnoho telesynců je vlastně CAM s dosti špatnou kvalitou, takže buďte chytří a nestahujte vše co vám přijde pod ruku.

  TELECINE (TC)
  TELECINE je přístroj, který nasnímá film přímo z filmových kotoučů. Obraz i zvuk je potom velmi kvalitní, avšak hodně záleží na typu a ceně použitého přístroje. Takto nasnímaný film má potom správný poměr stran, mnohdy dokonce ideálně 4:3. Telecine je někdy zaměňován s TIMECODE, což je ukazatel času v některých screenerech.

  SCREENER (SCR)
  Ještě před vlastním vydáním filmu se mnohdy dostává do oběhu VHS kazeta, kterou rozesílají výrobci do různých firem jako propagační materiál (příkladně členům Oskarové poroty). Screener má většinou formát 4:3 (tzn. jako neořezaný full screen). Existují však i širokoúhlé screenery. Screener poznáte obvykle snadno pomocí tzn. tickeru což je nápis, který v různých intervalech běhá obvykle ve spodní části filmu a upozorňuje diváka na zákaz kopírování dané verze filmu včetně uvedeného telefonního čísla na které můžete zavolat a upozornit na pirátskou verzi, která se vám právě dostala do ruky. Aby se dala taková kopie poznat bývá obraz v nějakých částech černobílý, většinou jen na krátkou dobu v určitý okamžik. Kvalita výsledného ripu je opět odvislá od ceny a druhu ripovacího zařízení (příkladně přístroj MASTER copy - dobrá kvalita, nebo rip z videa do počítače pomocí různých laciných komponentů - velmi špatná). Většina VHS screenerů je předělána na VCD (videoCD). Některé jsou dokonce udělány do SVCD(SuperVideoCD), ale většinou je kvalita screenerů velmi špatná.

  DVD-SCREENER (DVDscr)
  Stejný princip jako screener pouze s tím rozdílem, že zdrojem v tomto případě není kazeta, ale DVD. Film bývá většinou širokoúhlý, ale bez extra bonusů a doplňků které byly na původním DVD (ořezáno kvůli snížení objemu dat). Běžící nápis je většinou průhledný a neruší tak sledování filmu. Pokud tvůrce ripu umí tyto ripy dělat je kvalita dokonalá. Obvykle se převádí do SVCD nebo DivX/XviD.

  DVDRip
  Kopie klasického prodávaného DVD. Někdy ale může jít o PRE retail (například, Star Wars episode 2 a obsah skutečného DVD v obchodě může být jiný, ale většinou není) u tohoto ripu je excelentní kvalita. DVDripy se předělávají do SVCD a DivX/XviD.

  VHSRip
  Naripování klasické VHS kazety obvykle z půjčovny. Většinou se používá na krátké shoty, sport, nebo porno. Kvalita spíše podprůměrná.

  TVRip
  Televizní seriály naripované z kabelovky (a nebo pomocí digitálního satelitu, kvalitního kabelového rozvodu) většinou se takhle ripují speciální epizody seriálů které nikde jinde než na satelitu nevysílají. Ve většině případů se používá k ripnutí filmu počítač a Tv nebo satelitní PCI karta. Dosti často se takto ripuje rovnou do formátu MPEG2, většinou se tyto ripy předělávají na VCD/SVCD/DivX/XviD. Kvalita bývá různá podle toho jak a kdo daný rip provedl.

  WORKPRINT (WP)
  Je to kopie filmu, který není dokončený. Mohou úplně chybět některé scény či hudba a kvalita může být od perfektní k velmi špatné. Nějaké WP mohou být docela dost jiné než finální film (příkladně v Men In Blacks třeba chyběli nestvůry a herci) a nebo naopak mohou být ve filmu scény které jsou ve finální verzi vystřihnuty (příkladně Jay and Silent Bob). WP se tak mohou stát velikou raritou ve vaší sbírce filmů, ale záleží na kvalitě.

  DivX Re-Enc
  Je to film který byl vytvořen překódováním VideoCD do malého Divx filmu. Tento způsob distribuce filmů volí malé skupiny a šíří je po sdílených sítích. Výhoda tohoto formátu je malá velikost výsledných filmů (200MB), ale kvalita je většinou velmi špatná.

  Watermarks
  Mnoho filmů, které většinou pochází z Asie a jiných končin mají v horním rohu malé logo autora ripu nebo skupiny. Po celou dobu filmu je logo v rohu obrazovky a kazí zážitek z filmu.

  Asian Silvers / PDVD
  Jsou to filmy od východních pirátů, které většinou nabízí spousta skupin. Dají se velice levně pořídit v mnoha zemích (Indie, Thajsko, Čína, Malajsie), kvalita je většinou strašná a většinou se distribuují jako VideoCD. PDVDs je vlastně to stejné akorát vylisováno na DVD. Mají většinou vypínatelné titulky a kvalita je oproti Silers o dost lepší. V dnešní době je kvalita většiny SILVERS a PDVD velice dobrá a někdy stejná jako oficiální DVD, velice často se z nich ripují VCD.
27.02.2007 18:07:24
titameh
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one