Formáty jednotlivých filmových ripů (

* VCD (Video CD)  Jedná se o formát mpeg1, který má konstantní bitrate 1150kbit. Používají se dva druhy rozlišení a to 352×288 (PAL) a 352×240 (NTSC). Na jedno CD se vejde cca 74minut videa a soubor daného ripu má potom koncovku mpeg. Tyto ripy jsou často vyvedeny jako CAM, TELESYNC, TELECINE, nebo SCREENER a jejich kvalita bývá obvykle průměrná až podprůměrná.

      SCVD (Super Video CD)
    * Jedná se o formát mpeg2, který má narozdíl od VCD variabilní bitrate až do 2500kbit a pro jednotlivé normy rozlišení 480×480 (NTSC) a 480×576 (PAL). Jedno CD může obsahovat od 30 do 74minut videa a soubor daného ripu má potom koncovku mpeg. Tyto ripy jsou opět povětšinou vyvedeny jako CAM, TELESYNC, TELECINE, nebo SCREENER a jejich kvalita bývá obvykle o něco málo lepší než VCD.

      DivX/XviD
    * Formáty založeny na MPEG-4 kompresi. MPEG-4 komprese je kvalitní a přitom úsporná. Na dekódování potřebuje daný formát poloviční čas a kvalita výsledného ripu bývá velmi dobrá. Soubory mají koncovku avi a nejčastěji jsou vyvedeny jako DVDSCREENER, nebo DVDRip.

      XVCD
    * Formát XVCD není u společnosti MPEG specifikován. Je to vlastně VCD s nestandardními hodnotami. Např. rozlišení 720\times576, datový tok videa 2500kbit, zvuk 384kbit/s. Podle datového toku se na CD médium vleze přibližně 40?120 minut. Soubor ripu má koncovku mpeg a kvalita bývá obvykle o něco málo lepší jak u klasického VCD.

      XSVCD
    * Formát XSVCD je podobně jako XVCD pro SVCD, tedy jiné parametry pro SVCD. Hovoří se až o 9,6Mbit/s, rozlišení až 720\times576. Na jedno CD médium se vleze přibližně 20?120 minut videa. Soubor ripu má koncovku mpeg a kvalita bývá obvykle o něco málo lepší jak u klasického SVCD.

      MiniDVD
    * MiniDVD opět není oficiálním formátem. Ve skutečnosti je to formát DVD uložený na médium CD. Výhody jsou stejné jako u DVD, nevýhodou je malá kapacita média CD a nízká podpora ve stolních DVD přehrávačích. Na miniDVD lze uložit přibližně 20?120 minut videa.

      DVD - R
    * DVD byl výraz pro Digital Video Disk. Uvažovalo se ale i pro jiné využití DVD disků, proto DVD znamená Digital Versatile Disk a video se pak značí DVD Video. Disky DVD mohou být jednovrstvé, dvouvrstvé, jednostranné a oboustranné. Nejběžnější DVD Video disky jsou jednostranné a dvouvrstvé s kapacitou téměř 8,4GB, jednovrstvé pak mají kapacitu 4,7GB. Na takto velké médium se vleze dvouhodinový film v rozlišení 720\times576 a ve velmi vysoké kvalitě. Formát podporuje až 9 různých záběrů kamer, vhodné např. pro záznam sportovního utkání, 8 zvukových stop (pro různé jazykové mutace) ve formátu MP2, AC3 nebo PCM. Také podporuje až 32 titulků. Celkový maximální datový tok je určen na 9,6Mbit/s. DVD Video podporuje i interaktivní menu. V dnešní době se na DVD Video nejvíce distribuují filmy. Na DVD médium se vleze přibližně 1?5 hodin videa, podle datového toku.


Na warez scéně se v převážné většině případů setkáte s formáty VCD, SVCD, DivX a XviD přičemž kvalita obvykle bývá od nejhoršího VCD po nejlepší XviD.
27.02.2007 18:08:19
titameh
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one